понеделник, 11 ноември 2019 г.

Капачки за бъдеще!


Нашето розово сърце се пълни много бързо с обич. На пръв поглед то изглежда огромно, но всъщност съдържанието му е малка капка обич и грижа, от огромното море от любов, с която децата от район Изгрев искат да дарят всички малки недоносени бебета. Събираме пластмасови капачки. Инициативата е по идея на община „Изгрев“ в подкрепа на кампанията „Капачки за бъдеще“.
На 10.10.2019 г. в трите училища в район „Изгрев“ и в общината са поставени 4 контейнера с формата на сърце за събиране на капачки. С парите събрани от нея ще бъдат закупени кувьози за болниците в цялата страна. Инициативата е с цел: превенция на противообществените прояви посредством благотворителност.

Аделина Стойкова и Мириам Ал-Джунейд 6а клас

Пети клас – голямото предизвикателство


Да си петокласник е вълнуващо! Чувстваме се по-големи и по-умни J. По-пораснали.

Първоначално ни беше малко тъжно, че някои от съучениците ни отидоха в други училища и класове, но от друга страна се зарадвахме, че дойдоха нови деца в класа.
Вече имаме нови предмети като история и география. И много нови учители, които са страхотни!
Материалът стана по-труден, но учителите  много ни помагат. Всъщност всичко ново, което учим, е много интересно. А ние станахме по-отговорни и това е много важно за нас сега.
Макар вече да имаме повече часове, това не ни пречи,  а напротив,  прави класа ни по-сплотен и ни кара да се опознаем по-добре.
Някои все още не могат да свикнат с новите деца и учители, но всеки, рано или късно, ще успее  да се впише  по свой начин в класа, ще намери своето място в шарения ни колектив.
Божидара, Дарина, Елена Серафима  5 клас

Иновации в действие



През ноември в 11 ОУ гостуват ученици и учители от Троян и Велинград. Те идват, за да споделят своя опит в иновативното обучение и да наблюдават как се обучават учениците в 11 ОУ. 


От своя страна учениците и учителите на 11 ОУ представят иновационните си идеи за функционална грамотност и условия за формиране на ефективна творческа креативност чрез открити уроци в първи, четвърти и седми клас и редица презентации по темата. 

Иновации в действие" в 11 ОУ гостуваха учители и ученици от ОУ,, Иван Хаджийски" гр. Троян. Иновативни и интересни уроци представиха госпожа Чанева и господин Порчев.




Госпожа Кайрякова и госпожа Пангарова представиха дейността на училището с кратка, но съдържателна презентация.


В петък ученици и учители от 11 ОУ бяха на посещение в ОУ,, Иван Хаджийски" в град Троян.. 

Началото е винаги вълнуващо




На 16 септември в двора на 11 ОУ ,,Св. Пимен Зографски” се събраха учениците от всички класове заедно с родителите и учителите си за началото на новата учебна година. Директорката на училището Августина Александрова поздрави всички и им пожела успешно начало.
Учениците бяха подготвили  стихотворения, песни, танци, които изнесоха в кратка програма. Знаменосецът Звездомир Димитров и неговите асистентки Аделина Стойкова и Андреа Петрова понесоха гордо знамето на училището.
 Отец Антоний прочете молитва, напръска със светена вода всички ученици и ги благослови.
След церемонията всички класове влязоха за първия си час на класа в училище. Първи преминаха първокласниците. През тази учебна година те са три класа.






Димана и Юлия - 6 клас

понеделник, 4 ноември 2019 г.

1 ноември – Ден на народните будители


Кои са народните будители?
Свети Кирил и свети Методий, Паисий Хилендарски, Петър Берон, братя Миладинови, Петко Славейков, Захари Стоянов, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов и още много българи.

Те са помогнали на народа да се събуди от мрака и незнанието. Идеята да се чества Ден на народните будители възниква през първата половина на 20 век..
Приемат 1 ноември – денят на светеца Иван Рилски за нов, но всъщност добре познат празник. Това се случва на 13 декември 1922 година, когато 19-тото Обикновено Народно събрание приема Закон за допълнение на Закона за празниците. Предложението за тази промяна е направено от правителството на Александър Стамболийски на 31 октомври 1922 г.
Народните будители са направили толкова много за нас, за да можем да живеем вдъхновени и силни. Те са имали волята да се изправят срещу мрака в умовете на хората, да ги събудят духовно, като им напомнят кои са истински ценните неща за всеки българин. Затова ние празнуваме този светъл празник - 1 ноември.
Далия Теодосиева,
Калина Истраткова 5 а клас





3 НОЕМВРИ - РОЖДЕН ДЕН НА 11 ОУ


Преди повече от 40 години (през 2020 г се навършват 43 години), на 3-ти ноември, 11 Основно училище гостоприемно отваря своите врати за многобройните детски ята.
Училището е създадено за задоволяване потребностите на жителите на новия жк „Червена звезда“, тъй като в квартала има само едно основно училище – 105-то. В края на учебната 1976/77 година неговото ръководство получава нареждане да раздели учениците и учителите на две училища, като за естествена граница между тях е посочен булевард "Никола Габровски". Поради неспазване пусковия срок от страна на изпълнителите на обекта, новата учебна година за 11 ОУ започва в сградата на 105 ОУ .
На 17.10.1977 година, строени по класове и паралелки, заедно със своите учители, децата извървяват пътя от 105 ОУ до 11 ОУ, за да прекрачат прага на новата сграда.
В новосъздаденото училище се обучават ученици от първи до осми клас. Първият директор на 11 ОУ е г-н Николай Казанджиев. Двадесет и седем са учителите и възпитателите, с които започва новата учебна година.
На 05.11.1977 година е тържественото откриване на 11 ОУ и оттогава до днес то пише своята история с много любов и всеотдайност, с вдъхновение и постоянство.
На 30.03.1994 с Протокол № 44 на Столичния общински съвет се оповестява решението за преименуването на 11 Основно училище в „Свети Пимен Зографски“. От този ден светецът е не само патрон, но и покровител на училището.

Честваме 399 години от смъртта на Свети Пимен Зографски

Пимен Зографски е канонизиран за светец от Православната църква и паметта му се почита на 3 ноември.

Той е роден през 1540 година в София със светско име Павел и починал 1620 г. в  Черепишкия манастир.
Като малък неговите родители го дали да се учи на писмо, иконопис, църковно пение и светото писание при зографския йеромонах Тома, който служел тогава в древната градска църква „Св.Великомъченик Георги”.
След като родителите и  наставникът му починали, Павел раздал имуществото си и се отправил към българския манастир в Атон. Там получил името Пимен. Зограф, монах и лечител, архитект и строител от края на ХVI и началото на ХVII в., Пимен е оставил богато наследство в църковното изкуство.
Когато станал на 55 години насън му се явил Св. Георги и му поръчал да се върне при народа си като духовен водач. Години наред Пимен обикалял България, проповядвал, строил и основавал храмове и манастири, като ги украсявал със стенописи. Посетил първо София и нейните околности, после в Южна България – Бачковския манастир. Обиколил и цяла Северна България, където посетил Видин, Силистра и други. Името на Пимен Зографски се среща в ктиторски надпис на Суходолския манастир. Надписът гласи „С изволението на Отца и с помагането на Сина и изпълнението на Св. Духа изписа се този храм „Рождество Богородично” започна се през месец юли и се завърши през месец август при настойника йеромах Пимен в лето 1606 година Вукомир и Павел (ктитори)”.
Смята се също, че и стенописите в Планиничкия манастир „Св. Никола” в Западните покрайнини, в землището на село Бургаска Планиница, Царибродско, са също дело на Пимен Зографски и неговите ученици. Стенописите в манастирската черква в Курило, край София също се смятат за негови. Пимен е работил много в Западните покрайнини и като преписвач и миниатюрист.
Когато турски разбойници запалили Черепишкия манастир и той изпаднал в запустение. Тогава монасите на Суходолския манастир, който някога се намирал в пределите на българската Видинска епархия, но сега се намира в Сърбия, отишли да донесат мощите му.
Близо четири века са изминали от времето, в което монахът Пимен от Зографския манастир е възстановявал изоставени и разрушени храмове в Софийска епархия и ги е изписвал. Стенописи, икони, нарисувани от него и следовниците му, които ставали все повече по дългите му пътища от Зографския манастир до Софийска епархия, до Видин, Доростоло-Червенска епархия, Черепишкия и Суходолския манастир, вдъхвали вяра и упование на стотици християни.
Светецът възражда от пепелищата разрушени, изоставени църкви и манастири, събира монаси за възродените свети обители, ученици, с които за кратко време украсява храмовете.
Св. Пимен Зографски достига по свой начин до величието на българския дух, жив и действен след три века османско владичество – дух, който трябва да бъде възроден и изявен. И той постига това, увлича свои ученици и следовници на ,,ползу роду". Запалва угасналите духовни огнища в своя роден край  Софийския, възстановява стари, гради и стенописва нови храмове, създава школа от свои ученици и следовници, разтваря широко вратите, трасира пътя за църковното изкуство на ХVIII и ХIХ в.
В своята ,,История славянобългарска" монахът Паисий Хилендарски поставя Пимен сред ,,просиялите български светци", повярвал в силата, в духа на своя поробен народ. ,,След много години намерили неговите свети мощи в гроба цели и нетленни и били пренесени във Видинската епархия в Суходолския манастир".
Пимен Зографски е канонизиран за светец и паметта му се чества на 3 ноември.
През 2020 г. ще отбележим 400 години от смъртта на този велик българин.
Мартин Христов и Ал. Панчев 5 а клас